Az egzotikus növények, és ezen belül a broméliák gyűjtése egyre közkedveltebb tevékenységgé vált hazánkban, ugyanis a magyar dísznövénypiaci fogyasztók erős szemléletváltáson estek át. Mindenki igyekszik az igényeihez mérten minél olcsóbban, de tartósan magas díszítőértékkel rendelkező növényhez jutni. Jogos elvárásként merülhet fel, hogy ha a dísznövény-vásárló valamiért pénzt ad ki, annak minimum különlegesnek kell lennie, és nem egy, a már 1950-es ’60-as évek óta ismert és alkalmazott trópusi levéldísznövények közül.
A Pitcairnia flammea var. roezli impozáns lángvörös virágzata. Fotó: Ingo Haas.
Európán belül, s így hozzánk legközelebb az Egyesült Királyságban van nagy kultúrája a hobbikertészek körében a broméliáknak. Sokuk később szaporítóanyag-termesztésbe is kezd, így a legtöbb eladó sarjnövény és magtétel tőlük származik. Ausztráliában és az Egyesült Államok keleti partvidékén pedig már-már kultusza van e növényeknek. Rengeteget kísérleteznek házikerti körülmények között is kombinációs nemesítéssel, némely nemzetségen belül szinte megszámlálhatatlan az interspecifikus hibridek száma, melyeket autodidakta nemesítők, magukat a világhálón folyamatosan képző hobbikertészek hoztak létre.
Nagyon remélem, hogy hazánk is ezen az úton jár. Ezért tűztem ki célomként azt, hogy munkám során megvizsgálom, melyek azok a még kevésbé ismert, ám könnyen szaporítható és tartható broméliafajok, melyekkel bárki számára érdemes lehet foglalkozni. A címet, és az első pár sort olvasva felmerülhet azonban a kérdés, hogy van-e létjogosultsága egy szárazságtűrő növényekkel, elsősorban kaktuszokkal foglalkozó folyóirat oldalain ennek a cikknek, ezeknek a növényeknek? Személyes véleményem és a nemzetközi növényalkalmazási tapasztalatok alapján kijelenthetem, hogy igen. A talajlakó broméliák körében igen gyakori a levélszukkulens jelleg, a fűrészes, fogazott levélszél, továbbá hőmérsékleti-, pára-, és vízigényük is lehetővé teszi, hogy a szárazságtűrő növények tárgykörében írhassak róluk. Nemcsak megállják helyüket egy-egy kaktuszgyűjteményben, de eltérő formavilágukkal, habitusukkal lágyíthatják is azok összképét. Tájképi jellegű összeültetésben pedig kifejezetten előnyösen befolyásolják az összhatást, annak ellenére is, hogy a Cactaceae család, illetve a Pitcairnioideae bromélia-alcsalád fajainak areája kevés kivételtől eltekintve nem fedi egymást...