1.1. Az ország bármely pozsgásnövény-gyűjtőjének joga van a Magyar Kaktuszgyűjtők Országos Egyesületétől kérni gyűjteménye, vagy annak egy része szakgyűjteményként történő elismerését.
1.2. A kérést írásban kell eljuttatni az egyesület postacímére, vagy főtitkárnak e-mail címére.
1.3. A kérésben meg kell határozni a gyűjteménynek azt a részét, amelyet a gyűjtő szakgyűjteménnyé kíván minősíttetni.
2. A bírálóbizottság
2.1. A bírálatot háromfős bírálóbizottság végzi, amelyet az egyesület elnöksége kér fel és megbízatása a döntés meghozatala után megszűnik. A bírálóbizottságot a kérés beérkezése után egy hónapon belül meg kell bízni.
Felelős: MKOE főtitkár
2.2. A bírálóbizottság tagjaira az egyesület szakmai vezetője tesz javaslatot. A bírálóbizottság legalább két tagjának az adott növénycsoport elismert szakértőjének kell lennie.
2.3. A bírálóbizottság munkáját az egyesület szakmai vezetője felügyeli.
3. A bírálat folyamata
3.1. A bizottságnak azonos időben és teljes létszámban meg kell látogatniuk a gyűjteményt.
3.2. A gyűjtemény tulajdonos gyűjteményének bemutatását előre megküldött írásos anyaggal, vagy a helyszínen tartott prezentációval is kiegészítheti.
3.3. A bírálatot a bizottság a 4. pontban meghatározott kritériumok alapján végzi.
3.4. A 4.1-4.10 pontok alatt megfogalmazott kritériumoknak való megfelelést a bizottság a gyűjtemény meglátogatása során objektív módon vizsgálja és pontonként jegyzőkönyvbe rögzíti a megfelelést, vagy eltérést.
3.5. A 4.11-4.14 pontoknak való megfelelésről a tulajdonos a bizottság tagjai előtt pontonként, szóban nyilatkozik. Nyilatkozatát a bizottság pontonként jegyzőkönyvben rögzíti.
3.6. A 4.15-4.16 kritériumoknak való megfelelést a bizottság szubjektív módon vizsgálja, az eredményről pontonként rövid szöveges értékelést jegyzőkönyvez. Véleménykülönbség esetén a többségi és a kisebbségi véleményt is rögzítenie kell.
3.7. A bizottság a jegyzőkönyv utolsó mondatában megfogalmazza, hogy javasolja, vagy elutasítja a szakgyűjteménnyé nyilvánítást. A Jegyzőkönyvet eljuttatja az egyesület szakmai vezetőjéhez.
3.8. Az eljárást úgy kell lefolytatni, hogy a kérelem beérkezése és a bírálat befejezése között legfeljebb három hónap telhet el.
4. Szakgyűjtemény kritériumai
4.1. A növényegyedek, valamely botanikai rendszer szerint azonos egységbe (család, nemzetség, alnemzetség, csoport, sorozat stb.) tartoznak, amely egység legalább 40 érvényesen leírt taxont (faj, alfaj, varietas) tartalmaz.
4.2. A fentiek alapján meghatározott botanikai egységbe tartozó taxonok legalább 90 %-a a gyűjteményben megtalálható.
4.3. A gyűjtemény legalább 80%-a legyen felnőtt, az adott faj természetes habitusát mutató, lehetőség szerint virágzóképes növény.
4.4. Taxononként minimálisan 2 db, saját gyökéren nevelt növénynek kell lennie a gyűjteményben. Ezen felül oltott példányok is elfogadottak.
4.5. Minden növény olvasható módon jeltáblázott, a táblán a taxon teljes, a leírásban szereplő neve olvasható. Rövidítés csak a nemzetségnévben megengedett.
4.6. A szakgyűjtemény címre pályázó növénycsoport a gyűjteményen belül elkülönítetten van elhelyezve.
4.7. A gyűjtemény tulajdonosa folyamatosan figyelemmel kíséri a gyűjteményét alkotó növénycsoport nemzetközi szakirodalmát.
4.8. A gyűjtemény tulajdonosa legalább 5 évenként előadást tart a szakgyűjteményt alkotó növénycsoportról a MKOE valamelyik csoportjánál.
4.9. A gyűjtemény tulajdonosa – lehetőségeihez mérten és felkérés esetén - szakértőként az egyesület rendelkezésére (lektorálás, kiállítási anyag zsűrizése, cikkírás, stb)
4.10. A gyűjtemény tulajdonosa évente öt faj magját adományozza az egyesület magakciójához.
4.11. A növényeknek 80 %-a, magvetésből, vagy más, megnevezett és megbízható forrásból (pl élőhelyről származó vegetatív szaporítóanyag) származzon.
4.12. A növények 40 %-a saját magvetésből kell, hogy származzon, vagy legalább 4 éve a gyűjtő tulajdonában legyen.
4.13. Nem képezheti a szakgyűjtemény címre pályázó növénycsoport részét az eredeti élőhelyéről engedély nélkül begyűjtött növényegyed, amely közvetlenül vagy közvetett úton került a gyűjtemény tulajdonosának birtokába.
4.14. A gyűjtemény előzetes időpont egyeztetéssel egész évben látogatható, évente 3 alkalommal akár 8 fős csoportok látogatására is van lehetőség.
4.15. Törekedni kell a taxonokon belüli változatosság lehető legteljesebb bemutatására. Minél több élőhelyi populációból származó forma szerepeljen a gyűjteményben. A növények lehetőség szerint rendelkezzenek gyűjtőszám vagy élőhely megjelöléssel.
4.16. Esztétikus elhelyezés.
5. A Szakgyűjtemény elismerő cím, adományozása
5.1. A döntést a bírálóbizottság véleménye alapján az egyesület elnöksége hozza meg.
5.2. Nemleges döntés esetén az egyesület szakmai vezetője írásban tájékoztatja a pályázót az elutasítás okairól, tételesen felsorolva kifogásokat. A bírálóbizottság által készített jegyzőkönyv egy példányát megküldi a pályázónak.
5.3. Elutasítás esetén a pályázó legkorábban egy év múlva ismét pályázhat a cím lenyerésére.
5.4. Pozitív döntés esetén az elnökség oklevelet állít ki a szakgyűjtemény elismeréséről és azt eljuttatja a pályázónak. A döntést, valamint a bírálat teljes jegyzőkönyvét a Közleményekben, valamint az egyesület honlapján hozza nyilvánosságra.
5.5. Az elismert szakgyűjteményt a cím odaítélése után egy éven belül a Kaktusz-Világban be kell mutatni. Ennek formáját és terjedelmét a főszerkesztő határozza meg.
6. A Szakgyűjtemény tulajdonosának jogai
7. A cím felülvizsgálat lehetőségei
7.1. Az egyesület ötévenként jogosult ellenőrizni a Szakgyűjteményeket és kezdeményezni a cím visszavonását, amennyiben a feltételeknek az már nem felel meg. Az eljárást bárki kezdeményezheti az egyesülethez eljuttatott írásos anyagban, amelyben felsorolja azokat az okokat, amelyek a felülvizsgálatot indokolják.
7.2. A felülvizsgálatról az egyesület elnöksége dönt. Elutasító döntés esetén írásban értesíti a kezdeményezőt döntéséről és annak okairól.
7.3. Hozzájáruló döntés esetén a 2. és a 3. pontban megfogalmazott eljárást kell lefolytatni a 4. pontban megfogalmazott kritériumok alapján, azzal a különbséggel, hogy a bírálóbizottság döntési joggal megerősítheti a Szakgyűjtemény címet, amelyet a jegyzőkönyvben rögzít
7.4. Amennyiben a bizottság a cím visszavonását javasolja, a döntést az egyesület elnöksége hozza meg. Döntéséről írásban tájékoztatja az érintettet. A cím visszavonását a Közleményekben hozza nyilvánosságra, a honlapról pedig eltávolítja a címre vonatkozó korábbi információkat.