
Beküldte Nevezi János -
Ebben a cikkben Szabó Imre osztja meg fotózásról szerzett tapasztalatát:
Megpróbálom elmagyarázni, én hogyan állítom be a fényképezőgépemet.
Nekem egy FinePix S5500-as digitális gépem van. A felvételeket enyhén árnyékolt helyen, vagy kicsit borult időben készítem. Lehetőleg mindig állványt használok.
Először a fényképezőgépet beállítom maximális megapixelre (nálam 4), utána beállítom az érzékenységet ˝ISO˝ 64-re. A színmeghatározás: ˝CHROME˝,ez virágfényképezésnél kontrasztosabb képet ad. A fókuszmód választó gombot ˝S-AF˝ (egyszeres AF-re) állítom. A ˝WB˝ fehér egyensúlyt AUTO: automatikus módra állítom. A fénymérőt ˝SPOT˝-ra állítom. A módválasztó tárcsát általában ˝M˝ manuális expozíció módra állítom. Így a záridő és a blende beállítást én végezhetem el. (A használati útmutató alapján). Ha nincs háttér kialakítva, például sok növény közül akarok kiemelni egyet, akkor a módválasztó tárcsát ˝A˝ blende-előválasztásra állítom. A hátteret kék kartonpapírral oldom meg. Az asztalra leterítem és felhajtom L alakba úgy, hogy a teteje lehajoljon egy kicsit. A lehajlás azt eredményezi, hogy a fenti része árnyékos marad, így sötétebbnek látszik. A beállítás miatt a virágok a sötét részre esnek, így feltűnőbbek, a cserép pedig nem lesz olyan feltűnő (1. kép).
A gépet expozíció sorozatfelvételre állítom, 1/3+ és 1/3- -ra. A következő lépésben beállítom az időkapcsolót. Ha a növény közel van, makró módra váltok. Az exponáló gomb megnyomása után indul a visszaszámlálás, a beállított idő után egymás után három, kicsit különböző képet készít a gépem:
- Első kép sötét, az alsó levélrózsa kicsit árnyékos (2. kép).
- Második képet tartom jónak (3. kép).
- Harmadik túl exponált, a felső levelek színe fakó (4. kép).
Azután átkapcsolok mikrofon módra és bemondom a növény nevét.
A felvételeket számítógépbe töltöm le. A három kép közül kiválasztom a legjobbat. A hangfelvétel alapján beírom a nevét. Ezután képjavító (HP Image Zone Express) programmal vágom és javítom. A végeredményt az 5. képen látjukBlende-előválasztással készült kép (6. kép). A rekesznyílás k/2,9. A főtéma csak egy sor növény. A háttér és az előtér elmosódott.
Szabó Imre (Mezőhegyes)
2008
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges